Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta jest wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny zgłoszonemu we wniosku. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci – do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Aby ją otrzymać należy złożyć wniosek w Centrum Usług Społecznych w Szydłowie. Wniosek w imieniu rodziny może złożyć rodzic lub pełnoletni jej członek.
Uprawnienia Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze będą mieli możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju – tańsze bilety na wydarzenia kulturalne, wystawy, muzea, przejazdy komunikacją publiczną, a nawet wakacje – na to mogą liczyć rodziny wielodzietne dzięki Karcie Dużej Rodziny. Liczba instytucji i firm, które oferują zniżki rodzinom systematycznie się powiększa. Wszystkie miejsca oferujące zniżki będą opatrzone logo „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.
Od 1 stycznia 2018 r. Karta Dużej Rodziny jest dostępna w dwóch formach:
Osoby ubiegające się o Kartę mogą składać jeden wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny, na którym będą zaznaczać czy ubiegają się o Kartę tradycyjną czy elektroniczną czy obie. Jednocześnie, rodzic oraz małżonek rodzica, któremu zostanie przyznana Karta elektroniczna będzie mógł wizualizować na swoim urządzeniu mobilnym (smartfonie) Karty elektroniczne swoich dzieci oraz drugiego rodzica lub małżonka rodzica. Ponadto informujemy, że członek rodziny wielodzietnej, który złoży wniosek o przyznanie jednocześnie Karty zarówno w formie tradycyjnej jak i elektronicznej będzie zwolniony z opłat za jej wydanie.
Wymagana dokumentacja przy składaniu wniosku
Składając wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny trzeba okazać oryginały lub odpisy dokumentów potwierdzających stanowienie rodziny wielodzietnej. Oznacza to, że członek rodziny wielodzietnej ubiegający się o przyznanie Karty Dużej Rodziny jest zobowiązany do pokazania oryginałów lub odpisów tych dokumentów.
Przy składaniu wniosku należy okazać
Składając wniosek o wydanie duplikatu Karty, należy okazać dokument potwierdzający tożsamość lub, w przypadku dziecka, odpis aktu urodzenia. Należy jednak wskazać, że organ może domagać się okazania innych dokumentów lub ich odpisów, jeżeli będzie to niezbędne w celu ustalenia uprawnienia do korzystania z Karty Dużej Rodziny (np. w przypadku cudzoziemca). Okazanie dokumentów przez wnioskodawcę nie jest wymagane w przypadku, gdy burmistrz może bezpłatnie we własnym zakresie uzyskać dane niezbędne do ustalenia prawa do korzystania z programu za pomocą urządzeń teletransmisji danych (np. jeżeli istnieje możliwość skorzystania z bazy PESEL).
Karty Dużej rodziny przewidują obowiązek uiszczenia opłaty w dwóch przypadkach: opłata w wysokości 13 zł – za wydanie duplikatu Karty (czyli jeżeli wydana Karta została utracona lub zniszczona. opłata w wysokości 10 zł – za domówienie tradycyjnej formy Karty. Kwota opłaty nie podlega waloryzacji.
DOKUMENTY DO POBRANIA:
Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny lub wydanie duplikatu
Oświadczenie o planowanym terminie zakończenia nauki
Oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej
Oświadczenie dotyczące władzy rodzicielskiej
Informacja dla osób posiadających kartę elektroniczną